
10 x Acer 5800 Celeron D 2.8GHz desktop computers
10 x Acer 5800 Celeron D 2.8GHz desktop computers
1024mb Ram/80gb HDD/DVD-RW/XP Pro COA/945 chipset
Features Include:
- 1024mb Ram
- 80Gb Hard Drive
- 128mb intergrated video
- 5.1 Surround sound
- 945 chipset/socket 775
- Sound/Video/Network
- DVD-RW
- Genuine XP Professional license
- Tested and in perfect working order
- 30 Day Warranty
| Make/Model | Acer/5800 |
| Processor/Speed | Celeron D/2.8GHz |
| Motherboard/Chipset | Acer/Intel 945G Processor - Intel Celeron 3XX (533 MHz FSB) or Pentium 4 5XX, 6XX and 8XX processors (533 / 800 / 1066MHz FSB) with 775pin (Socket T) |
| Memory slots | Memory - Standard: 512 MB PC4300 DDR2-SDRAM Maximum: 4096 MB PC5300 DDR2-SDRAM Number of Slots: 4 x 240 pin DIMM slots |
| Installed memory | 1024mb |
| Storage | 80gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | None |
| Operating system | Windows XP Professional licence only- no operating system installed |
| Video | Embedded Intel Graphics Media Accelerator 950 (up to 128MB VGA performance equivalent)plus PCI-ex16 slot |
| Sound | Sound on board 16 |
| Network |
|
| On board I/O |
|
| Expansion bays | 2 x 5.25” external / 1 x 3.5” external (1 x floppy drive installed) 2 x 3.5” internal (1 x hard drive installed) |
| Expansion slots | 1x PCI-e x16 slot, 1x PCI-e x1, 2 x PCI slots |
| Physical | 13.46cm (H) x 38.1cm (W) x 41.9cm(D) Weight: 12kgs approx |
| Case condition | Excellent, minor scratches on top of the case |
| Warranty | 30 day |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
10 x Acer 5800 Celeron D 2.8GHz desktop computers
1024mb Ram/80gb HDD/DVD-RW/XP Pro COA/945 chipset
Features Include:
- 1024mb Ram
- 80Gb Hard Drive
- 128mb intergrated video
- 5.1 Surround sound
- 945 chipset/socket 775
- Sound/Video/Network
- DVD-RW
- Genuine XP Professional license
- Tested and in perfect working order
- 30 Day Warranty
| Make/Model | Acer/5800 |
| Processor/Speed | Celeron D/2.8GHz |
| Motherboard/Chipset | Acer/Intel 945G Processor - Intel Celeron 3XX (533 MHz FSB) or Pentium 4 5XX, 6XX and 8XX processors (533 / 800 / 1066MHz FSB) with 775pin (Socket T) |
| Memory slots | Memory - Standard: 512 MB PC4300 DDR2-SDRAM Maximum: 4096 MB PC5300 DDR2-SDRAM Number of Slots: 4 x 240 pin DIMM slots |
| Installed memory | 1024mb |
| Storage | 80gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | None |
| Operating system | Windows XP Professional licence only- no operating system installed |
| Video | Embedded Intel Graphics Media Accelerator 950 (up to 128MB VGA performance equivalent)plus PCI-ex16 slot |
| Sound | Sound on board 16 |
| Network |
|
| On board I/O |
|
| Expansion bays | 2 x 5.25” external / 1 x 3.5” external (1 x floppy drive installed) 2 x 3.5” internal (1 x hard drive installed) |
| Expansion slots | 1x PCI-e x16 slot, 1x PCI-e x1, 2 x PCI slots |
| Physical | 13.46cm (H) x 38.1cm (W) x 41.9cm(D) Weight: 12kgs approx |
| Case condition | Excellent, minor scratches on top of the case |
| Warranty | 30 day |






















