
Acer V5800 Cel D 3.2GHz/1024mb Ram/80gb HDD/DVD-RW/XP/19" LCD
Includes: IBM L190 19" LCD monitor - Great student starter package
| Product specifications |
Make/Model |
Acer/5800 |
| Processor/Speed | Celeron D/3.2GHz |
| Motherboard/Chipset | Acer/Intel 945G |
| Memory slots | 4 x DDR2 slots |
| Installed memory | 1024mb |
| Storage | 80gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | None |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | Intel® 945G , Maximum VGA shared memory reaches 128MB |
| Sound | Sound on board 16 |
| Network |
|
| On board I/O |
|
| Expansion bays | two 3.5-inch bay for a 3.5-inch floppy drive |
| Expansion slots | three PCI slots |
| Physical | 13.46cm (H) x 38.1cm (W) x 41.9cm(D) Weight: 12kgs approx |
| Case condition | Excellent, minor scratches on top of the case |
| Warranty | 30 day |
Original: $162.57
-65%$162.57
$56.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Includes: IBM L190 19" LCD monitor - Great student starter package
| Product specifications |
Make/Model |
Acer/5800 |
| Processor/Speed | Celeron D/3.2GHz |
| Motherboard/Chipset | Acer/Intel 945G |
| Memory slots | 4 x DDR2 slots |
| Installed memory | 1024mb |
| Storage | 80gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | None |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | Intel® 945G , Maximum VGA shared memory reaches 128MB |
| Sound | Sound on board 16 |
| Network |
|
| On board I/O |
|
| Expansion bays | two 3.5-inch bay for a 3.5-inch floppy drive |
| Expansion slots | three PCI slots |
| Physical | 13.46cm (H) x 38.1cm (W) x 41.9cm(D) Weight: 12kgs approx |
| Case condition | Excellent, minor scratches on top of the case |
| Warranty | 30 day |






















