
Acer V5800 Dual Core 2.8GHz 2GB Ram 250GB HDD DVD-RW XP 19" LCD
Includes: Acer 19" LCD monitor - Great student starter package
| Product specifications |
Make/Model |
Acer/5800 |
| Processor/Speed | Pentium Dual Core 2.8GHz |
| Motherboard/Chipset | Acer/Intel 945G |
| Memory slots | 4 x DDR2 slots |
| Installed memory | 2048mb |
| Storage | 250gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | None |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | Intel® 945G , Maximum VGA shared memory reaches 128MB |
| Sound | Sound on board 16 |
| Network |
|
| On board I/O |
|
| Expansion bays | two 3.5-inch bay for a 3.5-inch floppy drive |
| Expansion slots | three PCI slots |
| Physical | 13.46cm (H) x 38.1cm (W) x 41.9cm(D) Weight: 12kgs approx |
| Case condition | Excellent, minor scratches on top of the case |
| Warranty | 90 day |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Includes: Acer 19" LCD monitor - Great student starter package
| Product specifications |
Make/Model |
Acer/5800 |
| Processor/Speed | Pentium Dual Core 2.8GHz |
| Motherboard/Chipset | Acer/Intel 945G |
| Memory slots | 4 x DDR2 slots |
| Installed memory | 2048mb |
| Storage | 250gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | None |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | Intel® 945G , Maximum VGA shared memory reaches 128MB |
| Sound | Sound on board 16 |
| Network |
|
| On board I/O |
|
| Expansion bays | two 3.5-inch bay for a 3.5-inch floppy drive |
| Expansion slots | three PCI slots |
| Physical | 13.46cm (H) x 38.1cm (W) x 41.9cm(D) Weight: 12kgs approx |
| Case condition | Excellent, minor scratches on top of the case |
| Warranty | 90 day |






















