
ASUS Tower Core 2 Duo E8400 2GB RAM 160GB HDD DVDRW Computer
Refurbished Tower Core 2 Duo E8400 3GHz/2048MB RAM/160GB HDD/DVDRW
| Product specifications |
Make/Model |
Colone/Tower |
| Processor/Speed | Core 2 Duo E8400/3GHz |
| Motherboard/Chipset |
Intel/DG31 |
| Memory slots | Four 240-pin DDR2 SDRAM Dual Inline Memory Module (DIMM) sockets • Support for DDR2 800 or DDR2 667 MHz DIMMs • Support for up to 8 GB of system memory using DDR2 800 or DDR2 667 DIMMs |
| Installed memory | 2048mb |
| Storage | 160gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | None |
| Operating system | XP Pro preinstalled |
| Video | Intel® Graphics Media Accelerator (Intel® GMA) 3100 onboard graphics |
| Sound | 8-channel (7.1) audio subsystem using the IDT* STAC9271D audio codec and Dolby* Home Theater certification |
| Network |
|
| On board I/O |
• 12 USB 2.0 ports • Two IEEE-1394a interfaces: one back panel connector and one front-panel header • Six Serial ATA (3 Gbps) interfaces, including one red-colored external Serial ATA (eSATA) interface • One Parallel ATA IDE interface with UDMA 33, ATA-66/100 support • One serial port header (may require specialized chassis or cable for use) |
| Expansion bays | 3 x 5.25” external / 1 x 3.5” external (Floppy drive) /1 x 3.5” internal (hard drive installed) |
| Expansion slots | • One PCI Express x16 bus add-in card connector |
| Physical | 41cm (D) x 18cm (W) x 35cm (H) Weight: 12kgs approx |
| Case condition | Excellent, minor scratches on top of the case |
| Warranty | 90 day |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refurbished Tower Core 2 Duo E8400 3GHz/2048MB RAM/160GB HDD/DVDRW
| Product specifications |
Make/Model |
Colone/Tower |
| Processor/Speed | Core 2 Duo E8400/3GHz |
| Motherboard/Chipset |
Intel/DG31 |
| Memory slots | Four 240-pin DDR2 SDRAM Dual Inline Memory Module (DIMM) sockets • Support for DDR2 800 or DDR2 667 MHz DIMMs • Support for up to 8 GB of system memory using DDR2 800 or DDR2 667 DIMMs |
| Installed memory | 2048mb |
| Storage | 160gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | None |
| Operating system | XP Pro preinstalled |
| Video | Intel® Graphics Media Accelerator (Intel® GMA) 3100 onboard graphics |
| Sound | 8-channel (7.1) audio subsystem using the IDT* STAC9271D audio codec and Dolby* Home Theater certification |
| Network |
|
| On board I/O |
• 12 USB 2.0 ports • Two IEEE-1394a interfaces: one back panel connector and one front-panel header • Six Serial ATA (3 Gbps) interfaces, including one red-colored external Serial ATA (eSATA) interface • One Parallel ATA IDE interface with UDMA 33, ATA-66/100 support • One serial port header (may require specialized chassis or cable for use) |
| Expansion bays | 3 x 5.25” external / 1 x 3.5” external (Floppy drive) /1 x 3.5” internal (hard drive installed) |
| Expansion slots | • One PCI Express x16 bus add-in card connector |
| Physical | 41cm (D) x 18cm (W) x 35cm (H) Weight: 12kgs approx |
| Case condition | Excellent, minor scratches on top of the case |
| Warranty | 90 day |






















