
Dell OptiPlex 745 Pentium D 3.4GHz 1GB 80GB DVD XP Computer
Dell OptiPlex 745 Pentium D 3.4GHz Dual Core Computer
Features Include:
- Pentium D 3.4Ghz Dual Core
- 80gb SATA Hard Drive
- 1024mb RAM
- Internet ready
- DVD-Rom
- 8 x USB 2.0 Ports
- ADI 1983 High Definition Audio
- Intel 965G Chipset
- Windows XP Pro preloaded
- Genuine XP Pro license
- Tested and in perfect working order
-
90 Day Warranty
| Make/Model | Dell/OptiPlex 745 |
| Processor/Speed | Pentium D 945 / 3.4GHz |
| Motherboard/Chipset | Intel 965GF/Intel 965 |
| Memory slots |
|
| Installed memory | 1024mb |
| Storage | 80gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-Rom |
| Modem | None |
| Operating system | Windows XP Pro(No media supplied) |
| Video | Intel® Graphics Media Accelerator 3000 256mb |
| Sound | ADI 1983 High Definition Audio |
| Network | Intergrated Intel ® 10/100/1000 network |
| On board I/O | • Microphone, stereo in, stereo out (back) & stereo out (front), headphone RJ-45 network port 8 USB 2.0 ports, 2 front & 6 back 1 VGA port 1 parallel port 1 serial port |
| Slots |
|
| Bays | 1 internal 3.5", 1 external 3.5", 1 external 5.25" |
| Physical (approx) |
|
| Case condition | Excellent, very minor marks on the case |
| Warranty | 90 day warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dell OptiPlex 745 Pentium D 3.4GHz Dual Core Computer
Features Include:
- Pentium D 3.4Ghz Dual Core
- 80gb SATA Hard Drive
- 1024mb RAM
- Internet ready
- DVD-Rom
- 8 x USB 2.0 Ports
- ADI 1983 High Definition Audio
- Intel 965G Chipset
- Windows XP Pro preloaded
- Genuine XP Pro license
- Tested and in perfect working order
-
90 Day Warranty
| Make/Model | Dell/OptiPlex 745 |
| Processor/Speed | Pentium D 945 / 3.4GHz |
| Motherboard/Chipset | Intel 965GF/Intel 965 |
| Memory slots |
|
| Installed memory | 1024mb |
| Storage | 80gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-Rom |
| Modem | None |
| Operating system | Windows XP Pro(No media supplied) |
| Video | Intel® Graphics Media Accelerator 3000 256mb |
| Sound | ADI 1983 High Definition Audio |
| Network | Intergrated Intel ® 10/100/1000 network |
| On board I/O | • Microphone, stereo in, stereo out (back) & stereo out (front), headphone RJ-45 network port 8 USB 2.0 ports, 2 front & 6 back 1 VGA port 1 parallel port 1 serial port |
| Slots |
|
| Bays | 1 internal 3.5", 1 external 3.5", 1 external 5.25" |
| Physical (approx) |
|
| Case condition | Excellent, very minor marks on the case |
| Warranty | 90 day warranty |






















