
HP XW4300 Dual Core 3.0GHz/2GB/1600GB/DVDRW/XP Pro
HP XW4300 Dual Core 3GHz 2GB 160GB DVDRW XP Computer
| |
| Make/Model
| HP/XW4300
|
| Processor/Speed |
|
| Motherboard/Chipset | Intel 955X Express (supports up to 1066 MHz FSB) |
| Memory slots |
|
| Installed memory | 2048mb |
| Storage | 160GB |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | None |
| Operating system | Windows XP Pro (No Media Included) |
| Video | NVIDIA Quadro FX 540 |
| Sound |
|
| Network |
|
| On board I/O
| Front: 2 USB 2.0, 1 headphone, 1 microphone, IEEE 1394 (optional), Rear: 7 USB 2.0, 1 standard serial port (opt. 2nd), 1 parallel, 2 PS/2, 1 external SATA 1.5 Gb/s, 1 RJ-45 to integrated Gigabit LAN, audio in, audio out, microphone Internal: 3 USB 2.0 |
| Other |
|
| Expansion bays | 2internal 3.5-inch bays, 1 external 3.5-inch bay |
| Physical | 17.7 in (44.9cm) x 6.7 in (17.0cm) x 18.0 in (45.7cm) |
| Case condition | Some minor marks |
| Warranty | 3mth |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
HP XW4300 Dual Core 3GHz 2GB 160GB DVDRW XP Computer
| |
| Make/Model
| HP/XW4300
|
| Processor/Speed |
|
| Motherboard/Chipset | Intel 955X Express (supports up to 1066 MHz FSB) |
| Memory slots |
|
| Installed memory | 2048mb |
| Storage | 160GB |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | None |
| Operating system | Windows XP Pro (No Media Included) |
| Video | NVIDIA Quadro FX 540 |
| Sound |
|
| Network |
|
| On board I/O
| Front: 2 USB 2.0, 1 headphone, 1 microphone, IEEE 1394 (optional), Rear: 7 USB 2.0, 1 standard serial port (opt. 2nd), 1 parallel, 2 PS/2, 1 external SATA 1.5 Gb/s, 1 RJ-45 to integrated Gigabit LAN, audio in, audio out, microphone Internal: 3 USB 2.0 |
| Other |
|
| Expansion bays | 2internal 3.5-inch bays, 1 external 3.5-inch bay |
| Physical | 17.7 in (44.9cm) x 6.7 in (17.0cm) x 18.0 in (45.7cm) |
| Case condition | Some minor marks |
| Warranty | 3mth |






















