
IBM R60e Celeron 420 1.6GHz/1Gb RAM/40gb HDD/DVDCDRW/15" Screen
Refurbished IBM R60e - Features Include:
- A Grade quality
- Celeron M 420(1.6GHz)
- 1024MB RAM
- 40GB 5400rpm HD
- 15" Screen
- Intel 950 Graphics
- CDRW/DVD
- Intel 802.11bg wireless(MPCI), Modem(CDC), 1Gb Ethernet(LOM)
UltraNav, Secure Chip, Fingerprint Reader - 6c Li-Ion batt
- Genuine Windows XP Pro COA
- Windows XP preinstalled
- Tested and in perfect working order
- 90 day warranty
|
Make/Model | IBM/R60e 065862M
|
| Processor/Speed | Intel Celeron M Processor 420 (1.6 GHz) |
| Screen | 15" TFT |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory |
|
| Storage | 40gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-CDRW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | Intel Graphics Media Accelerator 950 (Intel 945GM)- integrated graphics chipet |
| Sound |
|
| Communication |
|
On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Battery holds good charge. Cannot guarentee life of battery as it is a consumable item |
| Case condition | Exterior - Excellent - virtually mark free Interior - Excellent - virtually mark free |
| Physical |
|
| Warranty | 90 day |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refurbished IBM R60e - Features Include:
- A Grade quality
- Celeron M 420(1.6GHz)
- 1024MB RAM
- 40GB 5400rpm HD
- 15" Screen
- Intel 950 Graphics
- CDRW/DVD
- Intel 802.11bg wireless(MPCI), Modem(CDC), 1Gb Ethernet(LOM)
UltraNav, Secure Chip, Fingerprint Reader - 6c Li-Ion batt
- Genuine Windows XP Pro COA
- Windows XP preinstalled
- Tested and in perfect working order
- 90 day warranty
|
Make/Model | IBM/R60e 065862M
|
| Processor/Speed | Intel Celeron M Processor 420 (1.6 GHz) |
| Screen | 15" TFT |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory |
|
| Storage | 40gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-CDRW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | Intel Graphics Media Accelerator 950 (Intel 945GM)- integrated graphics chipet |
| Sound |
|
| Communication |
|
On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Battery holds good charge. Cannot guarentee life of battery as it is a consumable item |
| Case condition | Exterior - Excellent - virtually mark free Interior - Excellent - virtually mark free |
| Physical |
|
| Warranty | 90 day |






















