
IBM T40 Centrino 1.5GHz/512mb RAM/40gb HDD/DVDCDRW/14" Screen
Refurbished IBM T40 - Features Include:
- Centrino 1.5GHz
- 512MB RAM
- 40GB 5400rpm HD
- 14.1in Screen
- CDRW/DVD
- WIFI
- 6c Li-Ion batt
- Genuine Windows XP Pro COA
- Windows XP preinstalled
- Tested and in perfect working order
- 90 day warranty
|
Make/Model | IBM/T40
|
| Processor/Speed | Intel Centrino 1.5GHz |
| Screen | 14" TFT |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory |
PC2100 at 266MHz Two 200 pin SO-DIMM memory slots, one slot is pre-populated with 256MB or 512MB, leaving one socket available
|
| Storage | 40gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-CDRW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | 32MB ATI Radeon 7500 |
| Sound | Analog Devices AD1981A AC'97 SoundMAX Codec (Full-duplex) AC97 2.2 compatible |
| Communication |
|
On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Very good. Cannot guarentee life of battery |
| Case condition | Exterior - Excellent Interior - Excellent |
| Physical |
|
| Warranty | 90 day |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refurbished IBM T40 - Features Include:
- Centrino 1.5GHz
- 512MB RAM
- 40GB 5400rpm HD
- 14.1in Screen
- CDRW/DVD
- WIFI
- 6c Li-Ion batt
- Genuine Windows XP Pro COA
- Windows XP preinstalled
- Tested and in perfect working order
- 90 day warranty
|
Make/Model | IBM/T40
|
| Processor/Speed | Intel Centrino 1.5GHz |
| Screen | 14" TFT |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory |
PC2100 at 266MHz Two 200 pin SO-DIMM memory slots, one slot is pre-populated with 256MB or 512MB, leaving one socket available
|
| Storage | 40gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-CDRW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | 32MB ATI Radeon 7500 |
| Sound | Analog Devices AD1981A AC'97 SoundMAX Codec (Full-duplex) AC97 2.2 compatible |
| Communication |
|
On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Very good. Cannot guarentee life of battery |
| Case condition | Exterior - Excellent Interior - Excellent |
| Physical |
|
| Warranty | 90 day |






















