
IBM T61 Core Duo T7500 2Gb RAM 120gb HDD DVD 14" Laptop
Refurbished IBM T60- Features Include:
- Intel Core Duo T7500(2.2GHz)
- 2048MB RAM
- 120GB 5400rpm HD
- 14in Screen
- 128MB nVIDIA Quadro NVS 140M
- DVDRW
- Intel 802.11abg wireless, Modem, 1Gb Ethernet
- UltraNav, Secure chip
- 6c Li-Ion battery
- Genuine Windows XP Pro COA
- Windows XP preinstalled
- Tested and in perfect working order
- 90 day warranty
|
Make/Model | IBM/T61
|
| Processor/Speed | Intel Core Duo processor T7500 (2.2GHz) |
| Screen | 14" TFT |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory |
|
| Storage | 120gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | Intel Graphics Media Accelerator 950 (Intel 945GM)- integrated graphics chipet |
| Sound |
|
| Communication |
|
On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Battery does hold charge for a minimum of 30mins. Cannot guarentee life of battery |
| Case condition | Exterior - Good, some marks and scratches Interior - Good, some minor marks and general signs of use |
| Physical |
|
| Warranty | 90 day |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refurbished IBM T60- Features Include:
- Intel Core Duo T7500(2.2GHz)
- 2048MB RAM
- 120GB 5400rpm HD
- 14in Screen
- 128MB nVIDIA Quadro NVS 140M
- DVDRW
- Intel 802.11abg wireless, Modem, 1Gb Ethernet
- UltraNav, Secure chip
- 6c Li-Ion battery
- Genuine Windows XP Pro COA
- Windows XP preinstalled
- Tested and in perfect working order
- 90 day warranty
|
Make/Model | IBM/T61
|
| Processor/Speed | Intel Core Duo processor T7500 (2.2GHz) |
| Screen | 14" TFT |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory |
|
| Storage | 120gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | Intel Graphics Media Accelerator 950 (Intel 945GM)- integrated graphics chipet |
| Sound |
|
| Communication |
|
On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Battery does hold charge for a minimum of 30mins. Cannot guarentee life of battery |
| Case condition | Exterior - Good, some marks and scratches Interior - Good, some minor marks and general signs of use |
| Physical |
|
| Warranty | 90 day |






















