
IBM T61p C2D T7500 2.2GHz 2GB 120GB DVDRW 15.4" VISTA Laptop
IBM T61p Core Duo T7500 laptop
Refurbished IBM T61p- Features Include:
- Intel Core Duo T7500
- 2048MB RAM
- 120GB 5400rpm HD
- 15.4in WideScreen
- 128MB nVIDIA Quadro NVS
- DVDRW
- Intel 802.11abg wireless, Modem, 1Gb Ethernet
- UltraNav, Secure chip
- 6c Li-Ion battery
- Genuine Windows VISTA Business COA
- Windows VISTA Business preinstalled
- Tested and in perfect working order
- 90 day warranty
| Make/Model | IBM/T61p |
| Processor/Speed | Intel Core Duo processor T7700 |
| Screen | 15.4" TFT |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory |
|
| Storage | 120gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows VISTA Business (no media supplied) |
| Video | 128MB nVIDIA Quadro NVS |
| Sound |
|
| Communication |
|
| On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Battery does hold charge. Cannot guarentee life of battery |
| Case condition | Exterior - Good, some marks and scratches Interior - Good, some minor marks and general signs of use |
| Physical | 311mm(W) x 255mm(D) x 26mm(H) 2.3kgs |
| Warranty | 90 day |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
IBM T61p Core Duo T7500 laptop
Refurbished IBM T61p- Features Include:
- Intel Core Duo T7500
- 2048MB RAM
- 120GB 5400rpm HD
- 15.4in WideScreen
- 128MB nVIDIA Quadro NVS
- DVDRW
- Intel 802.11abg wireless, Modem, 1Gb Ethernet
- UltraNav, Secure chip
- 6c Li-Ion battery
- Genuine Windows VISTA Business COA
- Windows VISTA Business preinstalled
- Tested and in perfect working order
- 90 day warranty
| Make/Model | IBM/T61p |
| Processor/Speed | Intel Core Duo processor T7700 |
| Screen | 15.4" TFT |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory |
|
| Storage | 120gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows VISTA Business (no media supplied) |
| Video | 128MB nVIDIA Quadro NVS |
| Sound |
|
| Communication |
|
| On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Battery does hold charge. Cannot guarentee life of battery |
| Case condition | Exterior - Good, some marks and scratches Interior - Good, some minor marks and general signs of use |
| Physical | 311mm(W) x 255mm(D) x 26mm(H) 2.3kgs |
| Warranty | 90 day |






















