
IBM ThinkCentre M55e 9645 E6400 2.13GHz 1G RAM 80G DVDRW 17" LCD
IBM Thinkcentre M55e 9645 Core 2 Duo E6400 Computer with matching IBM 17" LCD Monitor
Features Include:
- Intel Core 2 Duo E6400 1.86GHz Processor
-
160gb SATA Hard Drive
- 2048mb RAM
-
Internet ready
-
DVDRW
- 8 x USB 2.0 Ports
- Intel 946GZ Chipset
- Windows Vista Business
- Genuine Windows Vista Business license
- Tested and in perfect working order
-
90 Day Warranty
|
Make/Model | IBM/ThinkCentre M55e 9645
|
| Processor/Speed | Intel Core 2 Duo E6400/1.83GHz |
| Motherboard/Chipset | IBM/946GZ |
| Memory slots |
|
| Installed memory | 2048mb |
| Storage | 160GB Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVDRW |
| Modem | None |
| Operating system | Windows Vista Buisness (No media supplied) |
| Video | Intel® Graphics Media Accelerator 3000 256mb |
| Sound | ADI 1983 High Definition Audio |
| Network | Intergrated Intel ® 10/100/1000 network |
On board I/O | Eight USB (two in front, six in back) [version 2.0] One Ethernet RJ-45 Two serial 9-pin 16550 compatible One parallel 25-pin parallel (EPP, ECP), IEEE 1284 Keyboard, mouse, and VGA monitor ports Line-out, line-in, microphone audio jack-in, and headphone-out jacks |
| Slots |
|
| Bays | One 5.25 inch, half-height 1.6 inch, external access, optical drive One 3.5 inch, external access, diskette drive One 3.5 inch, internal access, hard drive |
| Physical (approx) |
|
| Case condition | Excellent, very minor marks on the case |
| Warranty | 90 day warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
IBM Thinkcentre M55e 9645 Core 2 Duo E6400 Computer with matching IBM 17" LCD Monitor
Features Include:
- Intel Core 2 Duo E6400 1.86GHz Processor
-
160gb SATA Hard Drive
- 2048mb RAM
-
Internet ready
-
DVDRW
- 8 x USB 2.0 Ports
- Intel 946GZ Chipset
- Windows Vista Business
- Genuine Windows Vista Business license
- Tested and in perfect working order
-
90 Day Warranty
|
Make/Model | IBM/ThinkCentre M55e 9645
|
| Processor/Speed | Intel Core 2 Duo E6400/1.83GHz |
| Motherboard/Chipset | IBM/946GZ |
| Memory slots |
|
| Installed memory | 2048mb |
| Storage | 160GB Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVDRW |
| Modem | None |
| Operating system | Windows Vista Buisness (No media supplied) |
| Video | Intel® Graphics Media Accelerator 3000 256mb |
| Sound | ADI 1983 High Definition Audio |
| Network | Intergrated Intel ® 10/100/1000 network |
On board I/O | Eight USB (two in front, six in back) [version 2.0] One Ethernet RJ-45 Two serial 9-pin 16550 compatible One parallel 25-pin parallel (EPP, ECP), IEEE 1284 Keyboard, mouse, and VGA monitor ports Line-out, line-in, microphone audio jack-in, and headphone-out jacks |
| Slots |
|
| Bays | One 5.25 inch, half-height 1.6 inch, external access, optical drive One 3.5 inch, external access, diskette drive One 3.5 inch, internal access, hard drive |
| Physical (approx) |
|
| Case condition | Excellent, very minor marks on the case |
| Warranty | 90 day warranty |






















