
IBM ThinkCentreM55e 9645 Pentium Dual-Core E2140 1G 80G Computer
IBM Thinkcentre M55e 9645 Pentium Dual-Core E2140 Computer - This machine does not have an optical drive (CD or DVD) installed)
Features Include:
- Intel Pentium Dual-Core E2140 1.6 GHz Processor
-
80gb SATA Hard Drive
- 1024mb RAM
-
Internet ready
- NO OPTICAL DRIVE
- 8 x USB 2.0 Ports
- Intel 946GZ Chipset
- Windows Vista Home Basic
- Genuine Windows Vista Home Basic license
- Tested and in perfect working order
-
90 Day Warranty
|
Make/Model | IBM/ThinkCentre M55e 9645
|
| Processor/Speed | Intel Pentium Dual-Core E2140/1.6GHz |
| Motherboard/Chipset | IBM/946GZ |
| Memory slots |
|
| Installed memory | 1024mb |
| Storage | 80GB Hard Disk Drive |
| Optical devices | None |
| Modem | None |
| Operating system | Windows VISTA Home(No media supplied) |
| Video | Intel® Graphics Media Accelerator 3000 256mb |
| Sound | ADI 1983 High Definition Audio |
| Network | Intergrated Intel ® 10/100/1000 network |
On board I/O | Eight USB (two in front, six in back) [version 2.0] One Ethernet RJ-45 Two serial 9-pin 16550 compatible One parallel 25-pin parallel (EPP, ECP), IEEE 1284 Keyboard, mouse, and VGA monitor ports Line-out, line-in, microphone audio jack-in, and headphone-out jacks |
| Slots |
|
| Bays | One 5.25 inch, half-height 1.6 inch, external access, optical drive One 3.5 inch, external access, diskette drive One 3.5 inch, internal access, hard drive |
| Physical (approx) |
|
| Case condition | Excellent, very minor marks on the case |
| Warranty | 90 day warranty |
Original: $42.27
-65%$42.27
$14.79Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
IBM Thinkcentre M55e 9645 Pentium Dual-Core E2140 Computer - This machine does not have an optical drive (CD or DVD) installed)
Features Include:
- Intel Pentium Dual-Core E2140 1.6 GHz Processor
-
80gb SATA Hard Drive
- 1024mb RAM
-
Internet ready
- NO OPTICAL DRIVE
- 8 x USB 2.0 Ports
- Intel 946GZ Chipset
- Windows Vista Home Basic
- Genuine Windows Vista Home Basic license
- Tested and in perfect working order
-
90 Day Warranty
|
Make/Model | IBM/ThinkCentre M55e 9645
|
| Processor/Speed | Intel Pentium Dual-Core E2140/1.6GHz |
| Motherboard/Chipset | IBM/946GZ |
| Memory slots |
|
| Installed memory | 1024mb |
| Storage | 80GB Hard Disk Drive |
| Optical devices | None |
| Modem | None |
| Operating system | Windows VISTA Home(No media supplied) |
| Video | Intel® Graphics Media Accelerator 3000 256mb |
| Sound | ADI 1983 High Definition Audio |
| Network | Intergrated Intel ® 10/100/1000 network |
On board I/O | Eight USB (two in front, six in back) [version 2.0] One Ethernet RJ-45 Two serial 9-pin 16550 compatible One parallel 25-pin parallel (EPP, ECP), IEEE 1284 Keyboard, mouse, and VGA monitor ports Line-out, line-in, microphone audio jack-in, and headphone-out jacks |
| Slots |
|
| Bays | One 5.25 inch, half-height 1.6 inch, external access, optical drive One 3.5 inch, external access, diskette drive One 3.5 inch, internal access, hard drive |
| Physical (approx) |
|
| Case condition | Excellent, very minor marks on the case |
| Warranty | 90 day warranty |






















