
IBM X40 Centrino 1.6GHz 1GB/40GB/XP Pro Laptop
Refurbished IBM X40 - Features Include:
- Quality IBM Laptop - Ultra light and portable
- Centrino 1.6GHz
- 1024MB RAM
- 40GB 5400rpm HD
- 12.1in
- Intel 802.11bg wireless(MPCI), Modem(CDC), 1Gb Ethernet(LOM)
- Genuine Windows XP Pro COA
- Windows XP preinstalled
- Tested and in perfect working order
- 90 day warranty
|
Make/Model | IBM/X40
|
| Processor/Speed | Intel Centrino 1.6GHz |
| Screen | 12.1" TFT |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory |
|
| Storage | 40gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | None |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | 32MB ATI Radeon 7500 |
| Sound |
|
| Communication |
|
On board I/O | 1.0 x Network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - 4 pin USB Type A , 1.0 x PoweredUSB 2.0 - VGA - Mini-phone stereo 3.5 mm , 1.0 x Infrared - Phone line - IrDA , 2.0 x Microphone - Line-out/headphones - 15 pin HD D-Sub (HD-15) , 1.0 x Docking / port replicator - Input - Mini-phone 3.5 mm , 1.0 x Display / video - RJ-45 , 1.0 x Modem - RJ-11 , 1.0 x Audio , 1.0 x Hi-Speed USB |
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Very good. Cannot guarentee life of battery |
| Case condition | Exterior - Excellent Interior - Excellent |
| Physical |
|
| Warranty | 90 day |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refurbished IBM X40 - Features Include:
- Quality IBM Laptop - Ultra light and portable
- Centrino 1.6GHz
- 1024MB RAM
- 40GB 5400rpm HD
- 12.1in
- Intel 802.11bg wireless(MPCI), Modem(CDC), 1Gb Ethernet(LOM)
- Genuine Windows XP Pro COA
- Windows XP preinstalled
- Tested and in perfect working order
- 90 day warranty
|
Make/Model | IBM/X40
|
| Processor/Speed | Intel Centrino 1.6GHz |
| Screen | 12.1" TFT |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory |
|
| Storage | 40gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | None |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | 32MB ATI Radeon 7500 |
| Sound |
|
| Communication |
|
On board I/O | 1.0 x Network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - 4 pin USB Type A , 1.0 x PoweredUSB 2.0 - VGA - Mini-phone stereo 3.5 mm , 1.0 x Infrared - Phone line - IrDA , 2.0 x Microphone - Line-out/headphones - 15 pin HD D-Sub (HD-15) , 1.0 x Docking / port replicator - Input - Mini-phone 3.5 mm , 1.0 x Display / video - RJ-45 , 1.0 x Modem - RJ-11 , 1.0 x Audio , 1.0 x Hi-Speed USB |
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Very good. Cannot guarentee life of battery |
| Case condition | Exterior - Excellent Interior - Excellent |
| Physical |
|
| Warranty | 90 day |






















