
Panasonic CF-29 Toughbook Touchscreen Laptop 13.3"
Refurbished Panasonic CF-29 Toughbook Notebook Computer - Sturdy and rugged
Panasonic Toughbook Features Include:
- Centrino 1.6GHz
- 1024mb RAM
- 80gb HDD
- DVDRW
- Touchscreen
- MIL-STD-810F-tested for ruggedness
- Magnesium alloy chassis
- 13.3" outdoor readable TFT LCD display
- Moisture and dust resistant LCD, Keyboard, and touchpad
- Sealed ports and connector covers
- Shock mounted removable hard drives
- Windows XP Pro preinstalled
- Genuine XP Pro license
- 90 Day Warranty
|
Make/Model | Panasonic/CF-29 Toughbook
|
| Processor/Speed | Centrino/1.6GHz |
| Screen | 13.3" outdoor-readable TFT Active Matrix Color LCD |
| AC Power adapter | Included (non-original) |
| Installed memory | 1024mb |
| Storage | 80gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | 56k internal |
| Operating system | Windows XP Pro (no media supplied) |
| Video | Intel® 915GMS graphic controller |
| Sound |
|
| Connectivity |
|
On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Good - cannot guarentee battery life or charge time |
| Case condition | Very good |
| Physical | 2.3" (H) x 11.8" (W) x 9.5" (D) 7.9 lbs. |
| Warranty | 3 months |
Original: $479.81
-65%$479.81
$167.93Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refurbished Panasonic CF-29 Toughbook Notebook Computer - Sturdy and rugged
Panasonic Toughbook Features Include:
- Centrino 1.6GHz
- 1024mb RAM
- 80gb HDD
- DVDRW
- Touchscreen
- MIL-STD-810F-tested for ruggedness
- Magnesium alloy chassis
- 13.3" outdoor readable TFT LCD display
- Moisture and dust resistant LCD, Keyboard, and touchpad
- Sealed ports and connector covers
- Shock mounted removable hard drives
- Windows XP Pro preinstalled
- Genuine XP Pro license
- 90 Day Warranty
|
Make/Model | Panasonic/CF-29 Toughbook
|
| Processor/Speed | Centrino/1.6GHz |
| Screen | 13.3" outdoor-readable TFT Active Matrix Color LCD |
| AC Power adapter | Included (non-original) |
| Installed memory | 1024mb |
| Storage | 80gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | 56k internal |
| Operating system | Windows XP Pro (no media supplied) |
| Video | Intel® 915GMS graphic controller |
| Sound |
|
| Connectivity |
|
On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Good - cannot guarentee battery life or charge time |
| Case condition | Very good |
| Physical | 2.3" (H) x 11.8" (W) x 9.5" (D) 7.9 lbs. |
| Warranty | 3 months |






















