
Toshiba Tecra A3X Centrino 1.73GHz 1GB RAM 40GB HDD DVD Laptop
| Product specifications |
Make/Model |
Toshiba/Tecra A3X (PTA3XA) |
| Processor/Speed | Mobile Intel® Pentium® M Processor 740 1.73GHz, 533 FSB, 2MB L2 cache) |
| Screen | 15" TFT |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory | 1024MB DDR2 expandable to 2GB (one slot used, one slot free) |
| Storage | 40gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | Intel® Graphics Media Accelerator 900 UMA up to 128MB |
| Sound |
|
| Communication |
|
| On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Ok - does hold charge but cannot guarentee time of charge or life of battery |
| Case condition | Exterior - Good, some marks and scratches, possibly sticker on top of case Interior - Good, some minor marks and general signs of use |
| Physical |
|
| Warranty | 30 day |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Product specifications |
Make/Model |
Toshiba/Tecra A3X (PTA3XA) |
| Processor/Speed | Mobile Intel® Pentium® M Processor 740 1.73GHz, 533 FSB, 2MB L2 cache) |
| Screen | 15" TFT |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory | 1024MB DDR2 expandable to 2GB (one slot used, one slot free) |
| Storage | 40gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | Intel® Graphics Media Accelerator 900 UMA up to 128MB |
| Sound |
|
| Communication |
|
| On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Ok - does hold charge but cannot guarentee time of charge or life of battery |
| Case condition | Exterior - Good, some marks and scratches, possibly sticker on top of case Interior - Good, some minor marks and general signs of use |
| Physical |
|
| Warranty | 30 day |






















