
Toshiba Tecra A3X Centrino 1.73GHz Laptops
Refurbished Toshiba Tecra A3XCentrino 1.73Ghz laptop with 15" Screen
A3X Features Include:
- Intel Centrino
- Mobile Intel® Pentium® M Processor 740 1.73GHz, 533 FSB, 2MB L2 cache)
- 60gb HDD, DVD-RW
- 512 Mb Ram
- Modem
- fast Infrared, built-in
V.92 modem, 10/100/1000 Ethernet - integrated Wi-Fi (IEEE 802.11b/g) wireless
- Windows XP Professional preloaded
- Genuine Windows XP Pro license
- Sound/Network/Video
- Tested and in perfect working order
- 30 Day Warranty
|
Make/Model | Toshiba/Tecra A3X (PTA3XA)
|
| Processor/Speed | Mobile Intel® Pentium® M Processor 740 1.73GHz, 533 FSB, 2MB L2 cache) |
| Screen | 15" TFT |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory | 512MB DDR2 expandable to 2GB (one slot used, one slot free) |
| Storage | 60gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | Intel® Graphics Media Accelerator 900 UMA up to 128MB |
| Sound |
|
| Communication |
|
On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Ok - does hold charge but cannot guarentee time of charge or life of battery |
| Case condition | Exterior - Good, some marks and scratches, possibly sticker on top of case Interior - Good, some minor marks and general signs of use |
| Physical |
|
| Warranty | 30 day |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refurbished Toshiba Tecra A3XCentrino 1.73Ghz laptop with 15" Screen
A3X Features Include:
- Intel Centrino
- Mobile Intel® Pentium® M Processor 740 1.73GHz, 533 FSB, 2MB L2 cache)
- 60gb HDD, DVD-RW
- 512 Mb Ram
- Modem
- fast Infrared, built-in
V.92 modem, 10/100/1000 Ethernet - integrated Wi-Fi (IEEE 802.11b/g) wireless
- Windows XP Professional preloaded
- Genuine Windows XP Pro license
- Sound/Network/Video
- Tested and in perfect working order
- 30 Day Warranty
|
Make/Model | Toshiba/Tecra A3X (PTA3XA)
|
| Processor/Speed | Mobile Intel® Pentium® M Processor 740 1.73GHz, 533 FSB, 2MB L2 cache) |
| Screen | 15" TFT |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory | 512MB DDR2 expandable to 2GB (one slot used, one slot free) |
| Storage | 60gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows XP Professional (no media supplied) |
| Video | Intel® Graphics Media Accelerator 900 UMA up to 128MB |
| Sound |
|
| Communication |
|
On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Ok - does hold charge but cannot guarentee time of charge or life of battery |
| Case condition | Exterior - Good, some marks and scratches, possibly sticker on top of case Interior - Good, some minor marks and general signs of use |
| Physical |
|
| Warranty | 30 day |






















