
Toshiba Tecra A8 Core 2 Duo T5500 1gb 80gb DVDRW 15" Laptop
Toshiba Tecra A8 Core Duo T5500 laptop with 15.4" widescreen
Features Include:
- Core Duo T2300
- 2mb L2 cache
- 1024mb RAM
- 80gb Hard Drive
- DVD-RW
- (15.4-in) TFT WXGA, 1280 x 800
- 56Kbps, Gigabit Ethernet, Wireless 802.11g
- Accupoint & Touchpad
- 2x USB 2.0, Parallel, IR, TV-OUT, PCMCIA
- Windows VISTA preloaded
- Sound/Network/Video
- Tested and in perfect working order
- 90 Day Warranty
- BATTERY DOES NOT HOLD CHARGE
| Product specifications (per unit) | |
| Make/Model | Toshiba/Tecra A8 |
| Processor/Speed | Intel Core 2 Duo T5500 |
| Screen | 15.4" TFT Widescreen 1280x 800 |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory | 1024mb installed memory |
| Storage | 80gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows VISTA (no media supplied) |
| Video | Intel® Graphics Media Accelerator 945 UMA up to 128MB |
| Sound |
|
| Communication |
|
| On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Battery does not hold charge |
| Case condition | Exterior - Good, some marks and scratches, sticker or remains of a security sticker on top of case Interior - Good, some minor marks and general signs of use |
| Physical |
|
| Warranty | 90 day |
Original: $172.69
-65%$172.69
$60.44Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Toshiba Tecra A8 Core Duo T5500 laptop with 15.4" widescreen
Features Include:
- Core Duo T2300
- 2mb L2 cache
- 1024mb RAM
- 80gb Hard Drive
- DVD-RW
- (15.4-in) TFT WXGA, 1280 x 800
- 56Kbps, Gigabit Ethernet, Wireless 802.11g
- Accupoint & Touchpad
- 2x USB 2.0, Parallel, IR, TV-OUT, PCMCIA
- Windows VISTA preloaded
- Sound/Network/Video
- Tested and in perfect working order
- 90 Day Warranty
- BATTERY DOES NOT HOLD CHARGE
| Product specifications (per unit) | |
| Make/Model | Toshiba/Tecra A8 |
| Processor/Speed | Intel Core 2 Duo T5500 |
| Screen | 15.4" TFT Widescreen 1280x 800 |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory | 1024mb installed memory |
| Storage | 80gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows VISTA (no media supplied) |
| Video | Intel® Graphics Media Accelerator 945 UMA up to 128MB |
| Sound |
|
| Communication |
|
| On board I/O |
|
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Battery does not hold charge |
| Case condition | Exterior - Good, some marks and scratches, sticker or remains of a security sticker on top of case Interior - Good, some minor marks and general signs of use |
| Physical |
|
| Warranty | 90 day |






















