
Toshiba Tecra M10 Core 2 Duo T5870 2GHz 2GB 160GB DVDRW Laptop
Toshiba Tecra M10 Core Duo T5870 laptop with 14" widescreen
***NOTE: THIS IS A COSMETICALLY B-GRADE LAPTOP WHICH HAS MANY SCUFF MARKS ON THE TOP OF THE LID. THE LAPTOP IS IN PERFECT WORKING ORDER AND IT IS DUE TO THIS COSMETIC BLEMISH THAT IS HAS BEEN PRICE REDUCED - ONLY 1 UNIT AVAILABLE***
Features Include:
- Core Duo T5870
- 2mb L2 cache
- 2048mb RAM
- 160gb Hard Drive
- DVD-RW
- (14" TFT WXGA, 1280 x 800
- 56Kbps, Gigabit Ethernet, Wireless 802.11g
- Accupoint & Touchpad
- 2x USB 2.0, Parallel, IR, TV-OUT, PCMCIA
Windows VISTA preloaded - Genuine Windows Vista license
- Sound/Network/Video
- Tested and in perfect working order
- 90 Day Warranty
FAMILY PACK DISCOUNT AVAILABLE ON THIS ITEM:
PURCHASE 2 AND RECEIVE 10% OFF - Use Coupon SAVE10 on check out
PURCHASE 3 AND RECEIVE 15% OFF - Use Coupon SAVE15 on check out
Product specifications (per unit) | |
| Make/Model | Toshiba/Tecra M10
|
| Processor/Speed | Intel Core 2 Duo T5870 |
| Screen | 14" TFT WXGA Widescreen 1280x 800 |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory |
2048mb installed memory |
| Storage | 160gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows VISTA (no media supplied) |
| Video | NVIDIA® Quadro® NVS 130M with 256MB dedicated graphics memory |
| Sound |
|
| Communication |
|
On board I/O | 1 x Type II PC card slot, RGB, 3 x USB 2.0, Bridge media slot, iLink (IEEE 1394a), Serial port, Headphone & microphone port, Internal microphone |
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Battery does hold charge for a minimum of 30mins. Cannot guarentee life of battery |
| Case condition | Exterior - Good, some marks and scratches, sticker or remains of a security sticker on top of case Interior - Good, some minor marks and general signs of use |
| Physical |
|
| Warranty | 90 day |
Original: $129.41
-65%$129.41
$45.29Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Toshiba Tecra M10 Core Duo T5870 laptop with 14" widescreen
***NOTE: THIS IS A COSMETICALLY B-GRADE LAPTOP WHICH HAS MANY SCUFF MARKS ON THE TOP OF THE LID. THE LAPTOP IS IN PERFECT WORKING ORDER AND IT IS DUE TO THIS COSMETIC BLEMISH THAT IS HAS BEEN PRICE REDUCED - ONLY 1 UNIT AVAILABLE***
Features Include:
- Core Duo T5870
- 2mb L2 cache
- 2048mb RAM
- 160gb Hard Drive
- DVD-RW
- (14" TFT WXGA, 1280 x 800
- 56Kbps, Gigabit Ethernet, Wireless 802.11g
- Accupoint & Touchpad
- 2x USB 2.0, Parallel, IR, TV-OUT, PCMCIA
Windows VISTA preloaded - Genuine Windows Vista license
- Sound/Network/Video
- Tested and in perfect working order
- 90 Day Warranty
FAMILY PACK DISCOUNT AVAILABLE ON THIS ITEM:
PURCHASE 2 AND RECEIVE 10% OFF - Use Coupon SAVE10 on check out
PURCHASE 3 AND RECEIVE 15% OFF - Use Coupon SAVE15 on check out
Product specifications (per unit) | |
| Make/Model | Toshiba/Tecra M10
|
| Processor/Speed | Intel Core 2 Duo T5870 |
| Screen | 14" TFT WXGA Widescreen 1280x 800 |
| AC Power adapter | Included |
| Installed memory |
2048mb installed memory |
| Storage | 160gb Hard Disk Drive |
| Optical devices | DVD-RW |
| Modem | v.92 56K MDC internal |
| Operating system | Windows VISTA (no media supplied) |
| Video | NVIDIA® Quadro® NVS 130M with 256MB dedicated graphics memory |
| Sound |
|
| Communication |
|
On board I/O | 1 x Type II PC card slot, RGB, 3 x USB 2.0, Bridge media slot, iLink (IEEE 1394a), Serial port, Headphone & microphone port, Internal microphone |
| Screen conditon | Good & bright image - no dead pixel lines |
| Battery condition | Battery does hold charge for a minimum of 30mins. Cannot guarentee life of battery |
| Case condition | Exterior - Good, some marks and scratches, sticker or remains of a security sticker on top of case Interior - Good, some minor marks and general signs of use |
| Physical |
|
| Warranty | 90 day |






















